תקליף כימי –Chemical peeling

תקליף כימי משמש לשיפור מראה העור באמצעות שימוש בתמיסה כימית על העור, הגורמת לשכבות העליונות של העור להפרד ולהתקלף. העור החדש הוא חלק יותר, עם פחות קמטוטים ולרוב בעל גוון אחיד יותר.
ניתן להשלים את הטיפול או לשפר את התוצאות ע"י שילוב של טיפולים מבוססי אור כגון לייזר, IPL, ע"י הזרקת חומרי מילוי והזרקת רעלן הבוטולינום. הערכה יסודית ע"י רופא העור תוכל לקבוע מה השילוב המתאים ביותר לצרכי המטופל/מטופלת.

מה יכול תקליף כימי להשיג?
הפחתה של קמטוטים עדינים
טיפול בהצטלקויות קלות וצלקות לאחר סוגי אקנה מסויימים
הפחתת פגמי צבע כגון כתמי שמש, כתמי גיל, נמשים ושינויי גוון אחרים
רענון גוון ומרקם העור

כיצד מבוצעים תקליפי עור?
לפני הטיפול ייתכן שתתבקש/י להפסיק הטיפול בתרופות מסויימות ולבצע טיפול מקדים להכנת העור באמצעות מריחה של קרם לפרק זמן טרם ביצוע התקליף. הטיפול עצמו מבוצע במרפאת העור ובמהלכו:
תחילה מבוצע ניקוי של העור עם חומר מסיר שומנים. השיער והעיניים מוגנים.
בהמשך נמרח חומר הטיפול על אזורי העור המיועדים לטיפול (פנים, צוואר, חזה, גבות ידיים, אמות או רגליים). החומרים כוללים לרוב אחד מהבאים (חומצה גליקולית, סליצילית, לקטית,טריכלורואצטית או קרבולית (פנול)).
החומר נבחר בהתאם למידת הנזק בעור ועומק התקליף הרצוי – שטחי, בינוני או עמוק.
במהלך הטיפול מרבית המטופלים מרגישים בתחושת חמימות או חום הנמשכת כ- 5-10 דקות ולעיתים מופיעה בעקבותיה תחושת צריבה. ככל שהתקליף עמוק יותר, אי הנוחות הנלווית והכאב משמעותיים יותר ומצריכים טיפול רפואי להקלה במהלך ולאחר הטיפול, ומשך ההחלמה הנדרש ארוך יותר.

למה לצפות לאחר הטיפול?
כדי להפחית למינימום את הסיכון לחזרת הנגעים ולהגן על העור ה"מחודש" חשוב להקפיד על שימוש קבוע במסנן קרינה רחב טווח.
בתלות בסוג התקליף עלולה להיות תחושה דמויית כוויית שמש קלה עד חזקה. התקליף העדין והשטחי ביותר בד"כ גורם להופעת אודם ואח"כ לקשקשת שנמשכת 3-5 ימים. בתקליפים בעומק בינוני ועמוק עלולות להופיע נפיחויות ושלפוחיות שעלולות להתנקז ולהפריש נוזל, להעלות גלד ולשנות צבע לחום ולהתקלף לאחר 7-14 יום או יותר. בחלק מהתקליפים יש להניח חבישה כירורגית על חלק או כל האזורים המטופלים.

מה הסיבוכים האפשריים?
מטופלים עם סוגי עור מסויימים עלולים לפתח שינויים זמניים או קבועים בגוון העור. הסיכון לכך גבוה יותר בנשים הנוטלות גלולות למניעת הריון, שהיו בהריון או בעלות רקע משפחתי של כתמים חומים על עור הפנים.
אודם קבוע עלול להתמיד חודשים לאחר התקליף.
למרות שהסיכון נמוך ביותר, יש סכנה לצלקות לאחר תקליף כימי. לרוב צלקות אלה ניתנות לטיפול עם תוצאות טובות, אך בחולים מועדים עם רקע של פצעי חום (הרפס) או צלקות קלואידיות יש לנקוט אמצעי זהירות מיוחדים.

מה המגבלות של תקליף כימי?
אינו יכול לכווץ/למתוח עור רפוי או תלוי
אינו מעלים צלקות עמוקות
אינו יכול לשנות גודל נקבוביות בעור או להעלים כלי דם מורחבים בפנים. למרות זאת הטיפול כן יכול לשפר את המראה במצבים כאלה.
 
לכל המצבים הללו קיימים טיפולים מתאימים יותר עליהם יוכל להמליץ רופא העור.

חזרה
 

תחום רפואת העור הוא אחד התחומים הרחבים והמגוונים ברפואה וכמו בתחומים רפואיים רבים אחרים של הרפואה המודרנית, גם בו מתחוללים בשנים האחרונות שינויים מהותיים עם כניסתם של תחומי מחקר חדשים המביאים בעקבותיהם תרופות חדשות וטיפולים חדשניים. רופא העור מכיר ויודע לאבחן למעלה מ- 3000 מחלות שונות, כיצד לאבחן וכיצד לטפל בהן.

לנוחיות הפונים קיימים באתר דפי מידע מגוונים העוסקים בתחומי המומחיות הייחודיים של ד"ר גלעד וכן פירוט של הטיפולים המבוצעים על ידו במרפאה ובחדרי ניתוח בבתי החולים עימם הוא עובד.

המרפאה ממוקמת במיקום מרכזי בירושלים, מתוכננת, מעוצבת ובנויה לנוחיות החולים באופן המאפשר פרטיות מלאה בחדרי הטיפול. במרפאה מתקבלים בהסדר מבוטחי כללית מושלם, מכבי מגן זהב, מאוחדת עדיף ושיא ושב"ן לאומית (בכפוף לתנאי קופות החולים והביטוחים המשלימים), וכן מתקבלים פונים פרטיים (ביטוח רפואי פרטי או ללא כל ביטוח). ​

הקבלה היא אך ורק בתיאום מראש.

שימו לב: ימי ומועדי המרפאות עלולים להשתנות בהתראה קצרה (לחולים רשומים תימסר על כך הודעה בעוד מועד ויתואם תור חדש).

לבקשת תור ניתן לפנות במספר אופנים כמפורט כאן...

ד"ר לי-און גלעד יליד חיפה 1960, נשוי ואב לארבעה.

בוגר הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה, בעל תואר ד"ר ברפואה וביוכימיה.

התמחה ברפואת עור במחלקת עור של ביה"ח הדסה ובשנת 2004 השתלם בניתוחי MOHS בסן דיאגו קליפורניה.

לשעבר מנהל יחידה לדרמטוכירורגיה וניתוחי MOHS ומנהל המרכז הארצי למחלת הנסן במחלקת עור של ביה"ח הדסה.
מנהל מרפאה לדרמטוכירורגיה וניתוחי מוס, המרכז הרפואי שערי צדק.

יועץ מוכר לביטוחים המשלימים של כל קופות החולים וחברות הביטוח.

טלפון:  02-5633033     |     פקס:  02-5633033     |     דוא"ל:  5633033f@gmail.com     |     כתובת:  עמק רפאים 43ב', קומה ראשונה

אודות

מידע נוסף

המרפאה