צלקות קלואידיות והיפרטרופיות
 
צלקות קלואידיות והיפרטרופיות נוצרות כתוצאה מפעילות יתר של תאים הקרויים פיברובלסטים. תאים אלה הם התאים האחראים לייצור רקמת החיבור שמתחת לפני העור כולל החלבונים ושאר המרכיבים שלה.
 
קלואיד
מוגדר כצלקת הגדלה ועוברת אל עור בריא מעבר לגבולות הצלקת המקורית (לאחר חבלה או ניתוח). במקרים קיצוניים צלקות כאלה יכולות להתנהג בצורה "ממאירה".
 
צלקת היפרטרופית
לעומת זאת נשארת בגבולות הצלקת המקורית אם כי רקמת הצלקת עצמה נוטה להתרחב עם הזמן.

 

בתמונות (מימין לשמאל): קלואיד, קלואיד בעל התנהגות "ממאירה", צלקת היפרטרופית
צלקות היפרטרופיות מגיעות לשיאן לרוב אחרי 3 חודשים מהפציעה ואח"כ נוטות להתרכך ולסגת ולעומתן צלקות קלואידיות נוטות לגדול במשך 6 חודשים ולעיתים אף יותר וללא הפסקה ועלולות לא לסגת או להתרכך לעולם. צלקות אלה גם נוטות לחזור פעם אחר פעם גם אחרי טיפולים יעילים שגרמו להתכווצות או העלמות שלהן. סוג נוסף של צלקות נקרא צלקת בלתי יציבה. צלקת כזו מופיעה לרוב לאחר חבלה והיא תוצאה של תהליך החלמה מופרע שבסופו נוצרת שכבת עור דקה שאינה צמודה היטב לשכבות העמוקות ולכן נקרעת ונתלשת בקלות ממקומה, ונוטה לחזור ולהפתח ולדמם לעיתים קרובות.
צלקות קלואידיות נוטות להופיע בשכיחות הגבוהה ביותר באזורי צוואר, כתפיים וחזה וגב עליונים, וגם הן וגם צלקות היפרטרופיות מופיעות בשכיחות גבוהה יותר בצלקות של פצעים שנגרו תחת מתח גבוה. צלקות קלואידיות שכיחות הרבה יותר בכהי עור ואנשים ממוצא אסיאתי לעומת שכיחות הופעתן בלבנים וגם שכיחות יותר בצעירים ובמבוגרים צעירים.  גם צלקות קלואידיות וגם צלקות היפרטרופיות נוטות לכאוב ולעקצץ לאורך זמן.
 
הטיפול בצלקות
טיפול באמצעות לחץ מקומי הוא הטיפול הפשוט ביותר בד"כ בשילוב או ללא תכשירי/חבישות סיליקון בטיפול מקומי. כדי למנוע התפתחות צלקות קלואידיות בעיקר לאחר כוויות נרחבות מקובל לחבוש תחבושות לחץ מיוחדות המיוצרות לפי מידה בין השאר ע"י חברת סיגווריס.
טיפול באמצעות יריעות וג'ל סיליקון נמצא כי ג'ל סיליקון באמצעות פעולה על המטען החשמלי של הרקמה המתחדשת בצלקות יכול לשפר את תהליך ההחלמה. בעקבות זאת הוחל בשימוש ביריעות סיליקון המודבקות או מונחות על הצלקת. בהמשך פותחו תכשירים המכילים ג'ל סיליקון במצב צמיג המאפשר למרוח את הסיליקון על הצלקות – מריחה שיש לחזור עליה פעמיים או שלוש ביום. מריחה כזו מתאימה למקומות שבהם קשה לחבוש את הצלקת ויריעות הסיליקון אינן מחזיקות במגע טוב עם הצלקות. התכשירים למריחה הנמכרים בארץ כיום הם קלוקוט ג'ל, מדרמה ו- סקאר באן. יריעות סיליקון אפשר להשיג ביחידות לריפוי בעיסוק ויפיזיותרפיה /ל בתי החולים וקופות החולים, בבתי המרקחת ניתן להשיג יריעות קטנות ובאמצעות הרופאים ניתן ליצור קשר ישיר עם ספקים.

 

בתמונות (מימין לשמאל): יריעת סיליקון, צלקת שטופלה ביריעת סיליקון: לפני ואחרי
הזרקות של קורטיקוסטרואידים אחד הטיפול השכיחים הוא הזרקה לתוך הצלקת של תרופה הקרוייה בלשון העם "סטרואידים". תרופה זו גורמת להפרעה בייצור מרכיבי רקמת החיבור ולהתרככות ונסיגת הצלקת. בשל הקושי והצפיפות של רקמת הצלקת ההזרקה לרוב קשה, ולעיתים קרובות כואבת. ההשפעה מופיעה תוך כ- 3-2 שבועות. ניתן לחזור על ההזרקה כל 6-8 שב' עד להשגת תוצאה רצויה. בטיפול זה הצלקת לא נעלמת אף פעם באופן מוחלט אלא מתרככת, מתכווצת והופכת שטוחה יותר.
לטיפול עלולות להיות תופעות לוואי שכן הזריקה יכולה לגרום להועה של סימני מתיחה בעור סביב הצלקת, לשקיעת יתר של הצלקת, להופעת כלי דם מורחבים, שינויי פיגמנטציה ולעיתים אף להופעה של כיב/פצע בצלקת עצמה.
טיפול באמצעות קריותרפיה הוא טיפול שבו מקפיאים את הצלקת באמצעות חנקן נוזלי. ההקפאה גורמת להרס של רקמת החיבור בצלקת וע"י כך להופעה של בצקת ובעקבותיה התכווצות של הצלקת. יעילות הטיפול אף מוגברת כאשר משלבים אותו עם הזרקה של קורטיקוסטרואידים הגורמת לאפקט משולב. חסרונות הטיפול הם שמדובר בכוויית קור הכרוכה בכאבים ולעיתים, בפרט בעור כהה, בהופעה של כתם חיוור/לבן במקום הטיפול/הצלקת.
טיפול בקריוטרפיה עמוקה הוא וריאציה על הטיפול בחנקן נוזלי הזוכה בשנים האחרונות לפופלריות גוברת בשל שיעור ההצלחה הגבוה שלה. הטיפול מתבצע ע"י הזרמת חנקן דרך צינורית או מחט המוחדרת לליבת הצלקת. בטיפול זה הנזק לשכבה החיצונית של העור מופחת והנזק לליבת הצלקת מירבי וכך הצלקת קורסת כלפי פנים והתוצאות הן הרבה יותר יעילות מצריבה חיצונית בחנקן נוזלי, ולמעשה מכל שיטות הטיפול האחרות.
גם עם טיפול זה ניתן לשלב הזרקת קורטיקוסטרואידים לשיפור התוצאות.

 

בתמונות (מימין לשמאל): תהליך טיפול בקלואיד באמצעות קריוטרפיה עמוקה 

 


בקישור הבא: 

תמונות נוספות לפני ואחרי טיפולי קריואבלציה של צלקות שבוצעו במרפאת ד"ר גלעד
 

טיפול בלייזר במהלך השנים נעשו ניסיונות לטפל בצלקות ע"י סוגים שונים של מכשירי לייזר. בין השאר נעשו ניסיון ע"י שימוש בלייזר צבע הבזקי (Pulse dye) הפוגע בכלי הדם בצלקת, בלייזר YAG ובלייזר CO2 המאדים את רקמת הצלקת. למרבה הצער טיפולים אלה הוכחו בעלי יעילות מוגבלת ביותר – ולמעשה כמעט אך ורק ללייזר הראשון יש הצלחה וגם זה כאשר משתמשים בו ממש סמוך לתחילת התפתחות הצלקת – למשל בעת הוצאת התפרים לאחר ניתוח או מייד עם סגירת העור בהחלמה מפציעה.
לאחרונה הוצגה שיטה נוספת של טיפול בצלקות קלואידית ע"י חירור הצלקות באמצעות לייזר מסוג Fructional cblative CO2 והשלמת הטיפול באמצעות החדרה של תכשירים סטרואידיים פוטנטיים דרך החורים. דיווחים מוקדמים על יעילות השיטה מעוררים תקוות אך עדיין לא פורסם מחקר רב משתתפים שהוכיח את יעילות השיטה באופן ברור.
כריתה כירורגית של צלקות הוא אמצעי מוכר אך כאשר לא מטפלים בגורם לצלקות (שהוא לרוב לא ידוע) ובהעדר טיפול יעיל המונע את התפתחותן קיים חשש לחזרה מהירה וקשה של צלקת קלואידית שתהייה אף גדולה מהצלקת המקורית. כיום מקובל לשלב כריתה כירורגית של צלקות בטיפול מיידי בלייזר צבע הבזקי ביום הוצאת התפרים ובכל מהלך ההחלמה או בהקרנה ממוקדת של העור מייד לאחר הוצאת התפרים. טיפולים אלה משיגים תוצאות סבירות במניעת חזרה של הצלקות בכ- 70% מהמקרים.
 
ד"ר גלעד הוא אחד הרופאים הבודדים בארץ המטפלים בצלקות באמצעות קריוטרפיה עמוקה ובנוסף מתבצעים במרפאה טיפולים בהזרקות קורטיקוסטרואידים. (טיפולי לייזר או ניתוחים לצלקות אינם מתבצעים במרפאה).


הטיפול בצלקות אינו כלול במסגרת ביקורי יעוץ של הביטוחים המשלימים של קופות החולים ומתבצע במסגרת ביקור פרטי ובתשלום נפרד. על המבקשים להתקבל לטיפול לתאם זאת מראש באמצעות דואר אלקטרוני או טלפונית עם המרפאה. נא לא לתאם תור עצמאית באמצעות מערכת זימון התורים.

חזרה
 

תחום רפואת העור הוא אחד התחומים הרחבים והמגוונים ברפואה וכמו בתחומים רפואיים רבים אחרים של הרפואה המודרנית, גם בו מתחוללים בשנים האחרונות שינויים מהותיים עם כניסתם של תחומי מחקר חדשים המביאים בעקבותיהם תרופות חדשות וטיפולים חדשניים. רופא העור מכיר ויודע לאבחן למעלה מ- 3000 מחלות שונות, כיצד לאבחן וכיצד לטפל בהן.

לנוחיות הפונים קיימים באתר דפי מידע מגוונים העוסקים בתחומי המומחיות הייחודיים של ד"ר גלעד וכן פירוט של הטיפולים המבוצעים על ידו במרפאה ובחדרי ניתוח בבתי החולים עימם הוא עובד.

המרפאה ממוקמת במיקום מרכזי בירושלים, מתוכננת, מעוצבת ובנויה לנוחיות החולים באופן המאפשר פרטיות מלאה בחדרי הטיפול. במרפאה מתקבלים בהסדר מבוטחי כללית מושלם, מכבי מגן זהב, מאוחדת עדיף ושיא ושב"ן לאומית (בכפוף לתנאי קופות החולים והביטוחים המשלימים), וכן מתקבלים פונים פרטיים (ביטוח רפואי פרטי או ללא כל ביטוח). ​

הקבלה היא אך ורק בתיאום מראש.

שימו לב: ימי ומועדי המרפאות עלולים להשתנות בהתראה קצרה (לחולים רשומים תימסר על כך הודעה בעוד מועד ויתואם תור חדש).

לבקשת תור ניתן לפנות במספר אופנים כמפורט כאן...

ד"ר לי-און גלעד יליד חיפה 1960, נשוי ואב לארבעה.

בוגר הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה, בעל תואר ד"ר ברפואה וביוכימיה.

התמחה ברפואת עור במחלקת עור של ביה"ח הדסה ובשנת 2004 השתלם בניתוחי MOHS בסן דיאגו קליפורניה.

לשעבר מנהל יחידה לדרמטוכירורגיה וניתוחי MOHS ומנהל המרכז הארצי למחלת הנסן במחלקת עור של ביה"ח הדסה.
מנהל מרפאה לדרמטוכירורגיה וניתוחי מוס, המרכז הרפואי שערי צדק.

יועץ מוכר לביטוחים המשלימים של כל קופות החולים וחברות הביטוח.

טלפון:  02-5633033     |     פקס:  02-5633033     |     דוא"ל:  5633033f@gmail.com     |     כתובת:  עמק רפאים 43ב', קומה ראשונה

אודות

מידע נוסף

המרפאה