סרחי עור ("דבלולים" או "טולילות" בלשון העם)
 
 

סרח עור (באנגלית SKIN TAG), היא גבשושית קטנה ולא מוכרת, לרוב אליפטית ובגוון העור,

רכה למגע, תלויה על בסיס דק וניתנת להזזה בקלות. אפשר להבחין בה כשמעבירים את כף היד

על פני העור, והיא מגיחה מעצמה, סתם כך באמצע החיים, בכל גיל, מבלי שאפשר לנבא או למנוע

את הופעתה. קוטרה נע בין מילימטר לשני ס"מ, והיא נוטה לגדול בצוואר, בבתי השחי, בעפעפיים,

בחזה ואף במפשעה ובפי הטבעת, מקומות בהם יש שפשוף עור. התופעה מופיעה לרוב על רקע

תורשתי ושכיחה יותר בקרב בעלי עודף משקל.

התופעה מלווה ברוב בתחושת אי נוחות על רקע אסטטי, ולעיתים מלווה בגרד ואף בכאב, במיוחד על רקע חיכוך או צביטה מתחת לחלקי לבוש או תכשיטים. מדובר בנגעים שפירים לחלוטין שאינם קשורים למחלות נוספות, אך לעיתים הם עלולים להפוך למודלקים, בצקתיים ורגישים ללא כל סיבה נראית לעין.

כאשר הנגעים מופיעים סמוך לאברי המין יש לשלול את האפשרות שמדובר בקונדילומה, מחלת מין ויראלית מדבקת.

התופעה מופיעה בקרב יותר מ-50 אחוז מהאוכלוסיה, ובשכיחות זהה ההולכת וגדלה עם הגיל בקרב גברים ונשים. לתופעה רקע גנטי מובהק ושכיח למצוא נגעים דומים בהורים, אחים או אחיות. בנוסף לתופעה גורם מחמיר משמעותי במיוחד בדמותע ודף משקל. באנשים שמנים שכיחות סרחי העור גדולה בהרבה מבאוכלוסיה הכללית.

הנגעים אינם נעלמים מעצמם, נוטים להצטבר ולאורך השנים עלולים לגדול מעט, אך באופן עקרוני לא מחייבים מעקב או טיפול.

הטיפול מתבסס על אמצעים פיזיקאליים להסרה של הנגעים.

בכל מקרה, אסור לנסות לטפל בנגעים בבית בשיטות 'יצירתיות', כמו 'חניקה' על ידי קשירה בחוט. זה גורם לנמק שיכול לגרום זיהומים.


 
הטיפולים המקובלים

הקפאה בחנקן נוזלי: הנגע מוקפא על ידי חנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. ההליך גורם לצריבה וכאב במשך כמה שניות ומיד אחרי הטיפול מופיע אודם באזור המטופל. לאחר כמה ימים נושר סרח העור, אבל לעתים יש צורך בטיפול חוזר אך בבעלי עור כהה, לעיתים נדירות, עלול להותיר כתם פיגמנטציה על העור.

חיתוך או גזירה: טיפול כירורגי במהלכו מסיר הרופא את הנגע בעזרת סכין. ההליך דורש לעיתים הרדמה מקומית, בעיקר כשמדובר בנגעים גדולים, ואינו מותיר צלקת, אך לעיתים קרובות מלווה בדמם מתמשך.

כריתה באמצעות "קאוטריזציה" (מחט מלובנת): בשיטה זו צורבים את הבסיס, והנגע מוסר מיידית. הטיפול מלווה בכאב קצר ואינו מותיר סימנים.

טיפול באמצעות גלי רדיו (תייל מיוחד בצורת עיגול המחובר למכשיר המשדר דרכו אנרגיה בתדר RF): בשיטה זו קוטעים את הנגעים בבסיסם ע"י מגע מהיר עם המחט. הטיפול מלווה בתחושת "זרם" או "חום" ולעיתים מלווה בדמם. הטיפול אינו מותיר צלקת.

טיפול במחט חשמלית: העברת זרם דרך הנגע גורמת לקרישת הדם והחלבונים שבו. בהמשך הנגע עובר נמק ונושר. הטיפול מלווה בתחושת זרם וצריבה אך לרוב ללא דמם. הטיפול אינו מותיר צלקת.

ניתן לבצע את הטיפולים תחת אילחוש מקומי באמצעות משחת אלחוש.

במהלך יממה לאחר הטיפול אין להרטיב את האזור, וההגלדה נמשכת מספר ימים. לעיתים רחוקות נשאר כתם כהה, או צלקת שטחית במקום הטיפול, אך התוצאה מדוייקת ומיידית.

 

 
ד"ר גלעד מטפל במרפאתו בסרחי עור בעיקר בטכניקה של "קאוטריזציה" ולעיתים באמצעות חנקן נוזלי.

הטיפול בסרחי עור אינו כלול במסגרת ביקורי יעוץ של הביטוחים המשלימים של קופות החולים ומתבצע במסגרת ביקור פרטי ובתשלום נפרד. על המבקשים להתקבל לטיפול לתאם זאת מראש באמצעות דואר אלקטרוני או טלפונית עם המרפאה.
חזרה
 

תחום רפואת העור הוא אחד התחומים הרחבים והמגוונים ברפואה וכמו בתחומים רפואיים רבים אחרים של הרפואה המודרנית, גם בו מתחוללים בשנים האחרונות שינויים מהותיים עם כניסתם של תחומי מחקר חדשים המביאים בעקבותיהם תרופות חדשות וטיפולים חדשניים. רופא העור מכיר ויודע לאבחן למעלה מ- 3000 מחלות שונות, כיצד לאבחן וכיצד לטפל בהן.

לנוחיות הפונים קיימים באתר דפי מידע מגוונים העוסקים בתחומי המומחיות הייחודיים של ד"ר גלעד וכן פירוט של הטיפולים המבוצעים על ידו במרפאה ובחדרי ניתוח בבתי החולים עימם הוא עובד.

המרפאה ממוקמת במיקום מרכזי בירושלים, מתוכננת, מעוצבת ובנויה לנוחיות החולים באופן המאפשר פרטיות מלאה בחדרי הטיפול. במרפאה מתקבלים בהסדר מבוטחי כללית מושלם, מכבי מגן זהב, מאוחדת עדיף ושיא ושב"ן לאומית (בכפוף לתנאי קופות החולים והביטוחים המשלימים), וכן מתקבלים פונים פרטיים (ביטוח רפואי פרטי או ללא כל ביטוח). ​

הקבלה היא אך ורק בתיאום מראש.

שימו לב: ימי ומועדי המרפאות עלולים להשתנות בהתראה קצרה (לחולים רשומים תימסר על כך הודעה בעוד מועד ויתואם תור חדש).

לבקשת תור ניתן לפנות במספר אופנים כמפורט כאן...

ד"ר לי-און גלעד יליד חיפה 1960, נשוי ואב לארבעה.

בוגר הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה, בעל תואר ד"ר ברפואה וביוכימיה.

התמחה ברפואת עור במחלקת עור של ביה"ח הדסה ובשנת 2004 השתלם בניתוחי MOHS בסן דיאגו קליפורניה.

לשעבר מנהל יחידה לדרמטוכירורגיה וניתוחי MOHS ומנהל המרכז הארצי למחלת הנסן במחלקת עור של ביה"ח הדסה.
מנהל מרפאה לדרמטוכירורגיה וניתוחי מוס, המרכז הרפואי שערי צדק.

יועץ מוכר לביטוחים המשלימים של כל קופות החולים וחברות הביטוח.

  טלפון:  02-5633033     |     פקס:  02-5633033     |     דוא"ל:  5633033f@gmail.com     |     כתובת:  עמק רפאים 43ב', קומה א

אודות

מידע נוסף

המרפאה