טיפולים קוסמטיים באמצעות בוטוקס

שנים של דאגות, כיווץ הפנים וצמצום העיניים יכולות להותיר קמטים עמוקים בין גבות העיניים היכולים להגיע עד גשר האף. קמטים נוספים עלולים להופיע לרוחב המצח ובזוויות העיניים. קמטים אלו ניתנים לעיתים קרובות לטיפול בטוח, קל ומהיר ע"י רופא העור במהלך ביקור מרפאה, באמצעות הזרקה של רעלן הבוטולינום. הטיפול יכול להפחית או להעלים קמטים אלה היוצרים מראה פנים עצוב, עייף, כועס או זקן ולהקנות לפנים מראה צעיר, נעים ונינוח יותר.

מהו רעלן הבוטולינום?
רעלן הבוטולינום מסוג A ו- B הוא חומר מטוהר המופק מחיידק בשם בוטולינום, אשר גורם לחסימת ההעברה של אותות בין עצבים לשרירים. הזרקה של כמויות מזעריות של חומר זה לתוך שרירי הבעה ספציפיים בפנים גורמת לחסימת גירוי השרירים וכתוצאה להרפייה שלהם. השרירים נחלשים באופן זמני וכתוצאה גורמים לשחרור והעלמות קמטי העור שנגרמו ע"י התכווצותם.
רעלן הבוטולינום נמצא בשימוש לטיפולים רפואיים מזה למעלה מ- 30 שנה לטיפול בעין עצלה (פזילה) ובמצמוץ בלתי נשלט. השימוש למטרות קוסמטיות הוחל לפני למעלה מ- 20 שנה, תחילה לקפלים בין הגבות ולאחר מכן לאזורים נוספים בפנים ונכון להיום נחשב לטיפול בטוח ביותר ויעיל.

כיצד פועל הרעלן?
הניתוק החלקי של השרירים מהעצבוב שלהם גורם לחולשה ורפיון בשרירים המטופלים. מאחר שהשרירים אינם יכולים להתכווץ ולגרום להבעת הפנים המבוקשת, קפלים וקמטי הבעה נעלמים בהדרגה מחוסר השימוש ומוחלקים ונמנעת הווצרות קמטים חדשים. מאחר שהטיפול מכוון ע"י ההזרקה לשרירים ספציפיים האחראיים לקמטים, שרירים אחרים שלא טופלו כגון אלה שתפקידם להרים את הגבות, ממשיכים לפעול ולשמור על הבעה טבעית.
באזור הפה מקובל להמנע מטיפול בחומר או לעשות בו שימוש בזהירות מיוחדת שכן פגיעה בתפקוד השרירים באזור זה עלולה לפריע לתפקודים חיוניים כגון אכילה, שתיה ודיבור.
הקישור בין הרעלן לקולטנים הוא בלתי הפיך אך לאחר פרק זמן שנע בין 4-3 חודשים השרירים מחליפים את הקולטנים הפגועים ויכולים שוב לקלוט אותות מהעצבים. לפיכך האפקט של הזרקת הרעלן הוא אפקט זמני והפיך.

תופעות לוואי
תופעות הלוואי הן ככלל נדירות, מזעריות וזמניות, ובאופן טיפוסי קשורות למקום ההזרקה. רגישות מקומית וחבורה עלולים להופיע לעיתים רחוקות במקום ההזרקה. ניתן להסתיר תופעות אלה באמצעות כיסוי העור במייקאפ אך יש להזהר מלעסות את המקום, פעולה העלולה לפזר את הרעלן באזור ההזרקה. כאב ראש חולף הוא תופעת לוואי לא נדירה, במיוחד לאחר הטיפול הראשון לאזור המצח. במקרים נדירים עלולה להתפתח חולשה בשרירים השכנים - העלולה לגרום לצניחה זמנית של הגבה או העפעף.
תופעות לוואי אלה הן לרוב קלות מאוד, הפיכות ומוגבלות בזמן ולרוב חולפות תוך מספר ימים עד שבועות.

אזורי הטיפול
קמטים אנכיים בין הגבות ועל גשר האף
קמטי כיווץ בזוויות העיניים ליד הרקות
קמטים אופקיים במצח
רצועות שרירים בולטות בצוואר
 
טיפול ברעלן הבוטולינום
לפני הטיפול רופא העור מקבל מהמטופל/ת תמצית של ההיסטוריה הרפואית ושואל שאלות מכוונות לגבי טיפול תרופתי ומחלות הקשורות לתפקוד העצבים והשרירים.
לאחר שהמטופל/ת מסביר מה ברצונו להשיג בטיפול – רופא העור יסביר מה ניתן לבצע ולאילו תוצאות ניתן לצפות וכן אילו תופעות לוואי וסיבוכים עלולים להתרחש.
לאחר שהמטופל/ת יביעו הסכמה ורצון לביצוע הטיפול, הרופא יחטא את מקומות ההזרקה ויזריק את הרעלן ישירות לתוך שרירי ההבעה המתאימים, דרך העור. ההזרקה נעשית באמצעות מחט זעירה, הטיפול לרוב נסבל היטב ונמשך דקות ספורות, ללא צורך בתקופת התאוששות או החלמה ממושכת. השיפור במראה הקמטים מופיע לרוב תוך 3-7 ימים ונמשך 3-6 חודשים. בשלהי התקופה אפקט ההזרקה נעלם בהדרגה ותפקוד השרירים חוזר. מועד הצורך בהזרקה חוזרת משתנה בין מטופלים שונים. ככל שחוזרים על הטיפולים ברצף, השרירים המטופלים הולכים ונחלשים וכתוצאה פרקי הזמן הנדרשים בין ההזרקות הולכים ומתארכים.

טיפולים משלימים
לעיתים הזרקת בוטוקס בלבד אינה מספיקה להעלמת קמטים ותיקים שנחרטו בעור. במצבים כאלה הרופא יציע טיפול משלים ע"י הזרקת חומרי מילוי, קילוף עור כימי, מכני או לייזר וכיוב'.

חזרה
 

תחום רפואת העור הוא אחד התחומים הרחבים והמגוונים ברפואה וכמו בתחומים רפואיים רבים אחרים של הרפואה המודרנית, גם בו מתחוללים בשנים האחרונות שינויים מהותיים עם כניסתם של תחומי מחקר חדשים המביאים בעקבותיהם תרופות חדשות וטיפולים חדשניים. רופא העור מכיר ויודע לאבחן למעלה מ- 3000 מחלות שונות, כיצד לאבחן וכיצד לטפל בהן.

לנוחיות הפונים קיימים באתר דפי מידע מגוונים העוסקים בתחומי המומחיות הייחודיים של ד"ר גלעד וכן פירוט של הטיפולים המבוצעים על ידו במרפאה ובחדרי ניתוח בבתי החולים עימם הוא עובד.

המרפאה ממוקמת במיקום מרכזי בירושלים, מתוכננת, מעוצבת ובנויה לנוחיות החולים באופן המאפשר פרטיות מלאה בחדרי הטיפול. במרפאה מתקבלים בהסדר מבוטחי כללית מושלם, מכבי מגן זהב, מאוחדת עדיף ושיא ושב"ן לאומית (בכפוף לתנאי קופות החולים והביטוחים המשלימים), וכן מתקבלים פונים פרטיים (ביטוח רפואי פרטי או ללא כל ביטוח). ​

הקבלה היא אך ורק בתיאום מראש.

שימו לב: ימי ומועדי המרפאות עלולים להשתנות בהתראה קצרה (לחולים רשומים תימסר על כך הודעה בעוד מועד ויתואם תור חדש).

לבקשת תור ניתן לפנות במספר אופנים כמפורט כאן...

ד"ר לי-און גלעד יליד חיפה 1960, נשוי ואב לארבעה.

בוגר הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה, בעל תואר ד"ר ברפואה וביוכימיה.

התמחה ברפואת עור במחלקת עור של ביה"ח הדסה ובשנת 2004 השתלם בניתוחי MOHS בסן דיאגו קליפורניה.

לשעבר מנהל יחידה לדרמטוכירורגיה וניתוחי MOHS ומנהל המרכז הארצי למחלת הנסן במחלקת עור של ביה"ח הדסה.
מנהל מרפאה לדרמטוכירורגיה וניתוחי מוס, המרכז הרפואי שערי צדק.

יועץ מוכר לביטוחים המשלימים של כל קופות החולים וחברות הביטוח.

טלפון:  02-5633033     |     פקס:  02-5633033     |     דוא"ל:  5633033f@gmail.com     |     כתובת:  עמק רפאים 43ב', קומה ראשונה

אודות

מידע נוסף

המרפאה