חומרי מילוי לרקמה רכה

מהם חומרי מילוי לרקמה רכה?
חומרי מילוי לרקמה רכה הם חומרים גמישים הניתנים להזרקה לתוך העור כדי לשפר את המראה של קווים עדינים וקמטים, למלא שפתיים שאיבדו מנפחן עם השנים, למלא לחיים שהפכו שקועות, לתקן פגמים שונים במבנה הפנים, לשפר צלקות ולתקן ולשפר קפלים עמוקים. התוצאה היא מראה חלק וצעיר יותר עם "זמן מחלה" מינימאלי ובטיחות מירבית.
חומרי המילוי מתחלקים לחומרים קבועים ומתפרקים. יתרונם הגדול של חומרי המילוי הזמניים הוא במיעוט תופעות הלוואי ובזמניותן.
רופאי העור משתמשים במגוון חומרי מילוי לרקמה רכה הכוללים קולגן מאדם ובקר, חומצה היאלורונית בריכוזים וצפיפות משתנים, שומן אוטולוגי (של המטופל עצמו) וחומרים נוספים. המגוון הרחב של החומרים הזמינים כיום הרחיב במידה רבה את מגוון טיפולי ההצערה ושיפור העור שרופאי העור יכולים להציע. מאחר שהטיפול בחומרי מילוי אינו מצריך ניתוח ועלותם לרוב משתלמת – השימוש בטכניקות "מצעירות" אלה ע"י גברים ונשים הופך ליותר ויותר רווח.

מה ניתן לעשות עם חומרי המילוי?
תהליך ההזדקנות גורם לרוב לאבדן נפח כתוצאה מהדרדרות באיכות סיבי הקולגן והאלסטין, וירידה בכמות החומצה ההיאלורונית וברקמת השומן התת עורית. תופעות אלה מתרחשות לרוב סביב העיניים, הפה, בלחיים, קווי הלסת התחתונה הגבות וגשר האף תוך יצירת קמטי כיווץ בזוויות העיניים, קמטי צחוק בזוויות הפה, קמטים וקפלים במצח, ו"גבעות ועמקים" ב- 1/3 התחתון של הפנים. לחומרי המילוי יכולת ייחודית למלא ולתקן את השינויים הללו.
ניתן להזריק את חומרי המילוי לתוך השפתיים ליצירת מראה מלא וצעיר יותר, או לתוך לחיים שקועות לתיקון המראה הכחוש ובדומה לזה לכל פגם או אזור בפנים הדורש החלקה ומילוי.

כיצד פועלים חומרי המילוי?
חומרי המילוי מוזרקים אל מתחת לעור למקום בו הם מתקנים וממלאים את הקמט או הקפל ע"י מילוי זמני של הנפח והרמת העור השקוע. מרבית חומרי המילוי מחליפים את מרכיבי העור החסרים: קולגן, חומצה היאלורונית ואלסטין. חלק מחומרי המילוי גם ממריצים בעצמם ייצור קולגן עצמי בעור המוזרק.

האל"ף בי"ת של חומרי המילוי
רופאי העור פיתחו מגוון של חומרי מילוי המיועדים לפתרון מגוון רחב של פגמים אסטטיים וצרכים ייחודיים של כל חולה. לכל חומר מילוי ייתרונות ייחודיים משלו. לעתים יש צורך להשתמש ביותר מחומר מילוי אחד להשגת תוצאות מיטביות. יש חומרים הנותנים תוצאות לטווח יותר ארוך, אחרים מתאימים יותר לטיפול מדוייק יותר בקמטים דקיקים ואחרים יכולים להביא את הפנים בהדרגה לאיזון יותר טוב תוך יצירה של מראה כללי צעיר יותר. חומרי המילוי נחשבים לקו הראשון בטיפול בעור מזדקן ומשמשים לרוב בשילוב עם טכניקות הצערה אחרות.

חומרים הנמצאים בשימוש לעיתים קרובות ע"י רופאי העור כוללים:
קולגן
מוצרי קולגן מוסיפים מבנה לעור ומשמשים להוספת נפח לשפתיים, להרמת זווית הפה ולעצב ולהגדיר מחדש את האף. מוצרי קולגן יכולים לשמש בשילוב עם חומצה היאלורונית למילוי קמטים עמוקים. קולגן ממקור בקר שימש בעבר במשך למעלה מ- 20 שנה ונמצא יעיל ובטוח אך לחלק מהמטופלים נגרמה תגובה אלרגית ולכן היה נחוץ לבצע תבחין עורי מקדים לבדיקה אם המטופל רגיש לו. כיום מצויים בשימוש בעיקר מוצרי קולגן הומאני אשר אינם גורמים לרגישות ואין צורך לבצע תבחין מקדים קודם לשימוש בהם.
חומצה היאלורונית
חומצה היאלורונית מהווה חלק חשוב ממרכיבי העור באדם ויוצרת את הסביבה שבה חיים תאי העור. כיום מצוי בשימוש מגוון רחב של מוצרי חומצה היאלורונית. לכל אחד מהם מאפיינים ייחודיים שיילקחו בחשבון בעת הבחירה בו. כל מוצרי החומצה ההיאלורונית קושרים מיים ויוצרים נפח לעור. המוצרים הללו מתאימים למילוי לחיים שקועות ושפתיים דקות.
שומן עצמי
שומן עצמי המופק בשאיבת שומן קטנה מאזורים עתירי שומן כגון הירכיים או העכוזים יכול לשמש למילוי ועיצוב אזורים חסרי שומן בפנים.
חומצה Poly L- lactic
משמשת למילוי מקום באזורים בהם יש חסר בשומן תת עורי ולהצערת מראה הפנים.
calcium hydroxyapatite
חומר מילוי מומס בג'ל מימי, המהווה חומר מילוי חצי קבוע, עם פוטנציאל למילוי לטווח ארוך.
סיליקון
סיליקון הוא חומר מילוי שנוי במחלוקת בשל היותו חומר קבוע שאינו ניתן לסילוק, הנטייה שלו לנדוד בתוך העור והגוף למקומות אחרים ממקום ההזרקה ובשל החשד שבחלק מהמטופלים הוא גורם לתגובות נגד של מערכת החיסון ולהתפתחות דלקות כרוניות במקום ההזרקה.
מוצרים נוספים
חומרי מילוי חדשים ומשופרים מפותחים ונחקרים כל הזמן. בין השאר סוגים חדשים של חומצה היאלורונית המחזיקים יותר זמן, וחומרי מילוי משולבים המיועדים למילוי לטווח ארוך.
חומרים הממריצים את פעילות הדרמיס וגורמים לייצור מוגבר של קולגן עצמי ניתנים להזרקה גם הם אך האפקט שלהם הוא הדרגתי וארוך טווח יותר, דורש הזרקות חוזרות אחת לחודש ולוקח 5-6 חודשים להשגת המילוי שיכול להחזיק במשך למעלה משנתיים. ניתן לשלב הזרקה של חומרים אלה עם חומרי מילוי ובכך להשיג גם השפעה מיידית וגם השפעה ארוכת טווח.

מה קורה במהלך ולאחר הטיפול?
הזריקות מבוצעות בד"כ במרפאת העור. רופא העור יבקש לדעת אם המטופל נוטל כדורי אספירין, קומדין, סינטרום, פרדניזון, או נוהג לשתות אלכוהול, תה ירוק או חומרים מדללי דם אחרים העלולים להגביר את הנטייה להיווצרות חבורות עקב דימום תת עורי.
טרם הטיפול הפנים ינוקו ובחלק מהמקרים יימרחו בחומר מאלחש מקומי. במקרים אחרים תבוצע תחילה זריקת הרדמה אזורית בדומה לזריקה המבוצעת ע"י רופא שיניים.
חומר המילוי יוזרק ישירות לתוך האזור המטופל באמצעות מחט דקה מאוד או באמצעות קנולה שהיא מחט ללא חוד המוחדרת לאחר חירור העור באמצעות מחט חדה ומאפשרת פיזור של החומר בתוך הרקמה תוך הפחתה למינימום את הנזק הסביבתי העלול להיגרם כתוצאה מהדקירה. תתכן תחושת דקירה או צריבה בעת החדרת חומר המילוי. בחלק מהמקרים עשוייה להידרש סדרת טיפולים עד להשגת האפקט הרצוי ובכל מקרה, מטפל זהיר יעדיך להזריק פחות חומר ולהשלים בהמשך בהזרקה נוספת, מאשר להזריק יותר מדי בפעם אחת ולגרום לאפקט מוגזם.
לאחר הטיפול ייתכנו נפיחות זמנית קלה, אדמומיות או חבורות קטנות וקלות בסמוך לנקודות ההזרקה. תופעות אלה לרוב נעלמות במהירות.ניתן למרוח מייקאפ מייד לאחר הטיפול.

האם ישנם סיכונים אפשריים?
לכל הטיפולים הרפואיים נלווה סיכון כלשהו. מכל מקום, הטיפול בחומרי מילוי נחשב בטוח ויעיל. לבד מהסיכון הנדיר ביותר של רגישות לחומר המוזרק, תופעות הלוואי נובעות לרוב מפגיעה מקומית במהלך ההזרקה. הסיבוך המשמעותי ביותר שעלול להופיע נובע מהחדרה של חומר המילוי לתוך כלי דם חשוב וגרימה לחסימה של אותו כלי דם. זהו סיבוך נדיר ביותר אך אפשרי גם בידיים מיומנות ותוצאתו עלולה להיות נמק בעור המקבל אספקת דם מאותו כלי דם. הסיכון לסיבוך זה קשור למיומנות וניסיון של המזריק.
כמה זמן נמשך השיפור?
משך השיפור תלוי בסוג חומר המילוי בו נעשה שימוש, במקומות שטופלו וביכולת עור המטופל לספוג את החומרים. התוצאות לרוב מחזיקות לטווח ארוך יותר כאשר מבוצע טיפול משלים לאחר 3-6 חודשים. לעיתים יש צורך בטיפולים לתיקונים קטנים אפילו מוקדם יותר.
לאחרונה קיימות הוכחות המראות שלאחר הזרקה של חומר מילוי מתפרק, כגון חומצה היאלורונית, יש עלייה בייצור קולגן בעור. ממצא זה תומך בתצפית שלאחר הזרקות חוזרות של חומרי מילוי מתפרקים, התיקון נשאר אף לשנים רבות. עובדה זו מורידה עוד יותר את הצורך להשתמש בחומר מילוי קבוע, כגון סיליקון.

חזרה
 

תחום רפואת העור הוא אחד התחומים הרחבים והמגוונים ברפואה וכמו בתחומים רפואיים רבים אחרים של הרפואה המודרנית, גם בו מתחוללים בשנים האחרונות שינויים מהותיים עם כניסתם של תחומי מחקר חדשים המביאים בעקבותיהם תרופות חדשות וטיפולים חדשניים. רופא העור מכיר ויודע לאבחן למעלה מ- 3000 מחלות שונות, כיצד לאבחן וכיצד לטפל בהן.

לנוחיות הפונים קיימים באתר דפי מידע מגוונים העוסקים בתחומי המומחיות הייחודיים של ד"ר גלעד וכן פירוט של הטיפולים המבוצעים על ידו במרפאה ובחדרי ניתוח בבתי החולים עימם הוא עובד.

המרפאה ממוקמת במיקום מרכזי בירושלים, מתוכננת, מעוצבת ובנויה לנוחיות החולים באופן המאפשר פרטיות מלאה בחדרי הטיפול. במרפאה מתקבלים בהסדר מבוטחי כללית מושלם, מכבי מגן זהב, מאוחדת עדיף ושיא ושב"ן לאומית (בכפוף לתנאי קופות החולים והביטוחים המשלימים), וכן מתקבלים פונים פרטיים (ביטוח רפואי פרטי או ללא כל ביטוח). ​

הקבלה היא אך ורק בתיאום מראש.

שימו לב: ימי ומועדי המרפאות עלולים להשתנות בהתראה קצרה (לחולים רשומים תימסר על כך הודעה בעוד מועד ויתואם תור חדש).

לבקשת תור ניתן לפנות במספר אופנים כמפורט כאן...

ד"ר לי-און גלעד יליד חיפה 1960, נשוי ואב לארבעה.

בוגר הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה, בעל תואר ד"ר ברפואה וביוכימיה.

התמחה ברפואת עור במחלקת עור של ביה"ח הדסה ובשנת 2004 השתלם בניתוחי MOHS בסן דיאגו קליפורניה.

לשעבר מנהל יחידה לדרמטוכירורגיה וניתוחי MOHS ומנהל המרכז הארצי למחלת הנסן במחלקת עור של ביה"ח הדסה.
מנהל מרפאה לדרמטוכירורגיה וניתוחי מוס, המרכז הרפואי שערי צדק.

יועץ מוכר לביטוחים המשלימים של כל קופות החולים וחברות הביטוח.

טלפון:  02-5633033     |     פקס:  02-5633033     |     דוא"ל:  5633033f@gmail.com     |     כתובת:  עמק רפאים 43ב', קומה ראשונה

אודות

מידע נוסף

המרפאה