דרמטיטיס אטופית "אסטמה של העור" (אקזמה אטופית) |  Atopic dermatitis

 

מדובר בבעיית עור שכיחה ביותר, המופיעה בעיקר בילדים מגיל חצי שנה ומעלה, אך יכולה להופיע גם במתבגרים ומבוגרים. מדובר בפריחה מעקצצת או בעקצוץ הגורם לגרד ובעקבותיו לפריחה בפיזור טיפוסי המשתנה בהתאם לגיל החולה.

 

מקור השם

באופן היסטורי, כאשר נעשתה חלוקה של המחלות הידועות לקטגוריות וסוגים שונים, לקבוצה של מספר מחלות לא נמצא מקום ברור בסיווג ולכן הן כונו 'א-טופוס' (= ביוונית חסרות מיקום/סיווג). מחלות אלה היו הדרמטיטיס (אקזמה, דלקת עור), אסטמה, נזלת אלרגית ודלקת עיניים אלרגית שנחשבות כולן לביטויים שונים של ה'טטרדה' (=רביעיה) האטופית. בהמשך התברר שמדובר בקבוצה של מחלות שעוברות יחד בתורשה ויכולות להתבטא כולן ביחד אצל אותו חולה, או בנפרד כביטויים בודדים או מתחלפים.

 

ההסתמנות האופיינית

בחולים הסובלים מהדלקת העורית (=דרמטיטיס אטופית (ד"א)), הדלקת מתבטאת בעור מאוד

יבש ומעקצץ, לעיתים אדום, בצקתי ונפוח, אשר לאחר גירוד מפריש נוזל צלול, צהבהב ודביק

הנקרש מעל העור הפגוע והמפריש, ליצירת גלדים ובהמשך נוצרים במקומות בהם התופעות

חוזרות ונשנות אזורי עור מעובה, מכוסה קשקשת וסדוק, המגרד באופן כרוני פיזור התופעות

יכול להיות נרחב ביותר או ממוקם לאזורים הטיפוסיים אשר משתנים בהתאם לגיל החולה.

 

מאפייני החולים

סף סבילות נמוך לחשיפה לחומרים מגרים באוויר כגון אבק, חול, לכלוך, אדי דלק ושמן, ולמגע עם בדים סינטטיים וצמר, חומרים מייבשים כגון דטרגנטים, שמנים ודלקים, אלכוהול וכיוב'. חשיפות לגורמים אלה גורמות להחמרה ביובש העור ובעקצוץ (Itch) הגורם לתגובת גרד בלתי נשלטת אשר גורמת לפציעת העור, הפרשה והחמרה נוספת בעקצוץ במעגל ההולך ומחמיר. שכיחות התופעה המוערכת נעה בין 10-20% מהאוכלוסייה בעולם ובמחקרים התברר כי היא נמצאת בעליה מתמדת לאורך השנים.
 

הרקע הגנטי

כנראה מורכב ממספר גנים על כרומוזומים שונים כאשר קשר מיוחד נמצא לסדרה של פגמים (מוטציות) בחלבון בשם פילגרין שלו תפקיד חשוב בשמירה על שלמות ובריאות העור. שכיח מאוד למצוא במשפחה בני משפחה נוספים הסובלים מביטויים כלשהם של אטופיות (מתוך הטטרדה), לאו דווקא זהים לאלו של החולה עצמו אם כי לרוב סוג האטופיות נשמר בתוך המשפחה. מן הממצאים במחקרים נראה כי העברה של אטופיות שכיחה יותר מאם לצאצאיה מאשר מן האב. בחולי ד"א חסרים מרכיבים שומניים חשובים בעור האמורים לסייע בשמירה על הלחות בו וכתוצאה העור יבש מאוד וסדוק. כמו כן נמצא כי פעילות מערכת החיסון בעור בחולים פגועה הן ברמת הנוגדנים והן ברמה התאית באופן הגורם לזמינות מוגברת לזיהומים. ממצאים נוספים מצביעים על שכיחות מוגברת של הפרעות קשב וריכוז לצד אינטליגנציה גבוהה מן הממוצע וכן סף סבילות נמוך ביותר לגירויי עור מכל סוג שהוא. חולים אטופיים רבים סובלים מרגישויות למגוון גורמים שכיחים המחמירים את מצבם ובעיקר לקרדית אבק הבית, לעובש ולעקיצות חרקים.

  

התופעות הראשונות

מופיעות לרוב עד גיל חצי שנה וקרויות אז אקזמה של הינקות או 'Infantile eczema'. התופעות יכולות להופיע לראשונה גם בגיל ההתבגרות או אפילו בגילאים מבוגרים יותר ועד גיל העמידה אם כי שכיחות ההופעה בגילאים אלה הרבה יותר נמוכה.

בתינוקות התופעות מופיעות לרוב לראשונה בפנים בצורה של יובש, אדמומיות, שריטות ופצעים, קשקשת קליפות וגלדים על הלחיים ולעיתים גם על המצח. בגוף הפיזור יכול להיות נרחב אך באופן בולט ומובהק אזורי קפלים כגון בתי השחי, הצוואר והמפשעה (תחת החיתול) אינם מעורבים והעור בהם נראה בריא. סימן אבחנתי טיפוסי ל- א"ד בתינוקות וילדים הוא פצע כרוני או חוזר תחת תנוכי האזניים. העקצוץ הנובע ממצב העור גורם לרוב להפרעה בשינה (בעיקר בתינוקות וילדים קטנים) המתבטאת בשינה לא רצופה, גרד בלתי פוסק תוך כדי שינה, עייפות במשך היום, עצבנות משנית לעייפות וכתוצאה החמרה בתגובת הגרד הפוגעת בעור.

בגיל הילדות עד גיל ההתבגרות התופעות מתבטאות בעיקר בקפלי המרפקים

(קרויים קפלים קוביטאליים), הברכיים ובשורשי הידיים והקרסוליים וכן בעפעפיים

ובארובות העיניים ובצוואר. התופעות הן לרוב יותר יבשות, מחוספסות והעור נראה

מעובה וגס יותר. כפות הידיים והרגליים מעורבות גם הן לעיתים קרובות.

במבוגרים הפיזור יותר נרחב (בדומה לגיל הינקות) עם נטייה מוגברת לעיבוי ויובש

עור בגו, פנים וידיים. במבוגרים לעיתים קשה להבדיל בין ההסתמנות הטיפוסית

של א"ד לזו של עקצוץ החורף השכיח בגיל העמידה ואילך ונובע מהזדקנות העור

והתייבשות שלו על רקע זה.

 

המהלך האופייני

הופעה מוקדמת של הסימנים (בינקות וילדות מוקדמת) סופה בנסיגה של התופעות עד העלמות מוחלטת בכ- 2/3 מהחולים עד גיל 10, אם כי התופעה עלולה לחזור לתקופות משתנות בעקבות מתחים או חשיפה לגורמים הפוגעים בשלמות ולחות העור.

בחולים בהם ההופעה מאוחרת ובכ- 1/3 מהחולים עם הופעה מוקדמת אופייני מהלך כרוני ממושך המחייב הסתגלות והתמדה בטיפול כדי לשמור על איכות חיים סבירה.

 

סיבוכים אפשריים

הפרעה בגדילה הנובעת בעיקר מהפרעה בשינה. הורמון הגדילה מופרש בגילאי הילדות בעת שינה עמוקה והפרעה לשינה מונעת שינה עמוקה. זו יכולה להיות הסיבה לכך שילדים אטופיים לעיתים מאחרים בגדילה.

זיהומי עור הם בעיה שכיחה הן כגורם החמרה והן כתוצאה ממצב העור הפגוע. בנוסף ידוע כי בחולי ד"א הפרשה פחותה של נוגדנים לפני העור וכתוצאה זמינות מוגברת לזיהומי עור ויראליים, חיידקיים ופטרייתיים. זיהום ויראלי בווירוס ההרפס עלול להתפשט במהירות ולגרום למחלה קשה ואף מסכנת חיים (Eczema herpeticum), ווירוסים אחרים כגון אלה הגורמים ליבלות טבוריות וליבלות קשות יכולים גם הם להתפשט בקלות יחסית וגורמים להחמרה במצב העור והגרד. זיהומים חיידקיים עלולים להתפשט גם הם בקלות ולגרום להחמרה קשה במצב העור (אימפטיגניזציה) ולגרד נרחב ואף מרוחק ממקומות הזיהום. זיהומי עור עלולים לגרום לצלקות קבועות בניגוד למה שקורה בד"א בד"כ.

בתמונות (משמאל לימין): Eczema herpeticum, יבלות טבוריות, אימפטיגנציה של העור

 

בדיקות

לנוכחות רגישות יתר שממגע לחומרים, רגישות יתר למזונות שונים באמצעות תבחיני עור או דיאטות אלימינאציה אינן תורמות בד"כ לזיהוי גורמי החמרה משמעותיים ולמרות שלעיתים קרובות יש דרישה מצד החולים או ההורים לבצען – הערך המופק מהן בטיפול במחלה - זניח. בדיקת דם יכולות לתמוך באבחנה על סמך המצאות רמה גבוהה של הנוגדן IgE אך גם לממצא זה אין כל ערך למעט חיזוק החשד לאבחנה האפשרית. אין כל טעם בביצוע ביופסיות עור שייתנו תוצאה אופיינית אך לא סגולית – של דלקת בעור עם סימני גרד. במקרים של החמרה נרחבת ומהירה חשוב לבצע תרביות מתאימות במיוחד במקרה של חשד לזיהום בהרפס או בחיידקים.

 

הטיפול

מכוון למספר מטרות ומורכב לכן ממספר מרכיבים:

קודם כל מניעה!  מאחר שהעור של חולי ד"א אינו מייצר את המרכיבים השומניים האוטמים את העור מפני התנדפות הלחות והתייבשות העור יש לספק לעור שכבה שומנית מגינה מבחוץ. יש להימנע מחשיפה לחומרים מייבשים ומגרים כגון שמנים, דלקים, אבק, חול, אלכוהול. יש להימנע גם מהתנהגות הגורמת ליובש כגון מקלחות מרובות ביום, מקלחות ארוכות עם מיים חמים ושימוש מרובה בסבון. במיוחד בילדים קטנים יש להעדיף אמבטיות עם מים מועשרים בשמני רחצה, המקלחות צריכות לכל היותר אחת ביום, קצרה (עד 5 דקות), במקום סבון יש להשתמש בשמני רחצה או בסבונים מועשרים בלחות ואין להשתמש בספוג או בליפה. מייד לאחר הרחצה יש לסוך את העור הלח (לפני ניגוב) בקרם גוף שומני שייצור שכבה שומנית אוטמת, הלוכדת את הלחות אל העור. יש להימנע ממגע עם בדים סינטטיים וצמר ולהשתדל לשהות בחדרים מאווררים בהם הלחות מבוקרת וגבוהה ככל האפשר (בייחוד בעת שימוש במיזוג אוויר או מערכות הסקה). רצוי לסלק מהחדר גורמים צוברי אבק בהם עלולה לשגשג קרדית אבק הבית, כגון שטיחים, וילונות, ספריות וכדאי להקפיד על שאיבת אבק בחדר לפחות פעם בשבוע בשואב אבק עם פילטר מיקרוני המונע פיזור חוזר של חלקיקי האבק המיקרוסקופיים ע"י השואב עצמו.

שיקום לחות העור הוא כמעט המרכיב החשוב ביותר בטיפול בד"א. שימוש בקרם גוף עשיר, מספר פעמים ביום, ובעיקר לאחר המקלחת על עור לח, משפר מאוד את לחות העור ומפחית את העיקצוץ. שימוש בשמני רחצה במקום סבון הן כתכשיר סיבון וניקוי ולאחר מכן במריחה על עור לח כתכשיר אוטם ומשמר לחות. הרטבות לחות פתוחות יעילות ביותר ומבוצעות ע"י חבישת האזורים הפגועים בבד כותנה נקי, ספוג במי ברז פושרים וסחוט חלקית למשך 10-15 דקות, מספר פעמים ביום ולאחר מכן מריחה על העור הלח של המשחות הטיפוליות או קרם גוף עשיר. חבישות MAYO מיועדות בעיקר לאיברים גליליים כגון הגפיים העליונות והתחתונות, מבוססות על עיקרון דומה של מריחה של התכשיר הטיפולי (משחה, קרם טיפולי או קרם לחות) ישירות על העור הפגוע ומעליו חבישה של תחבושות כותנה רכות רטובות/לחות המושארות על המקום למשך מספר שעות (ניתן ללחח אותן שוב מבחוץ). חשוב לזכור שלכול אדם יכולים להיות תכשירים שונים המתאימים לו ולכן צריך לחפש בין תכשירי הלחות הרבים עד למציאת התכשיר המרגיש לחולה הכי נוח על העור ואשר מספק את הרגיעה הנחוצה.

הרגעת הדלקת היא תנאי להפסקת העקצוץ והגרוד הפוגע בעור בעקבותיו. התכשירים המקומיים היעילים ביותר הם תכשירים ממשפחת הקורטיקוסטרואידים – אם כי לתכשירים אלה גם תופעות לוואי משמעותיות ולכן השימוש בהם צריך להיות אך ורק בהוראת רופא ותוך הקפדה על הוראות הטיפול תוך שאיפה לצמצם את משך השימוש וחוזק התכשירים למינימום האפשרי והמתאים למצב. תכשירים ממשפחת מעכבי הקלצינאורין – הם תכשירים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים ולהם תפקיד חשוב במניעת התלקחויות של דלקת. לאנטיהיסטמינים מקומיים כגון פניסטיל ג'ל אין ערך בהרגעת הדלקת בד"א. כלל חשוב הוא שאין להפסיק הטיפול בצורה חדה עם השגת שיפור ורגיעה אלא יש להפסיק הטיפול בהדרגה. למרות שישנם רופאים הנוהגים לעשות שימוש בקורטיקוסטרואידים סיסטמיים (בכדורים או בזריקה) יש להגביל את השימוש באמצעי זה למקרים קיצוניים וקשים שכן לאחר חלוף האפקט המחלה לרוב חוזרת במלוא עוזה.

טיפול בזיהומים  בחולי ד"א שכיח למצוא זיהומי עור, ויראליים (בעיקר מולוסקום אך גם הרפס ופפילומה), חיידקיים (בעיקר סטאפילוקוקים וסטרפטוקוקים) ולעיתים גם פטרייתיים. לעיתים קרובות לזיהום תפקיד חשוב בהפיכת הדלקת בעור לעמידה לטיפול כל עוד לא מתמודדים עימו. לכן בחולים בהם מופיעה החמרה בלתי מוסברת ושאינה מגיבה לאמצעים שבד"כ עוזרים לשפר המצב יש לפנות לרופא עור. בחשד לזיהום חיידקי מקובל לתת טיפול אנטיביוטי ממושך מהרגיל (שבועיים ואף שלושה) כדי לגרום להשגת רגיעה והחלמה. גם ביבלות ויראליות יש לטפל כי הן מחמירות את דלקת העור וגורמות לפיזור של היבלות על שטחים נרחבים.

הרגעה כללית ילדים ומבוגרים אטופיים סובלים מהפרעה לאיכות השינה לעיתים עד כדי מניעת שינה בכלל. כתוצאה הם מגרדים פוצעים ומזיקים לעור במהלך הלילה ועייפים במשך היום, חסרי סבלנות ואינם מסוגלים להתאפק מלגרד גם במשך היום. לכן מומלץ על מתן אנטיהיסטמינים סדטיביים בשעות הלילה הפועלים הן ע"י הרגעת העקצוץ והן ע"י האפקט המרדים שלהם. ישנם אנטיהיסטמינים שנמצא כי שימוש קבוע בהם מונע התלקחויות ומקצר אותן.

חזרה
 

תחום רפואת העור הוא אחד התחומים הרחבים והמגוונים ברפואה וכמו בתחומים רפואיים רבים אחרים של הרפואה המודרנית, גם בו מתחוללים בשנים האחרונות שינויים מהותיים עם כניסתם של תחומי מחקר חדשים המביאים בעקבותיהם תרופות חדשות וטיפולים חדשניים. רופא העור מכיר ויודע לאבחן למעלה מ- 3000 מחלות שונות, כיצד לאבחן וכיצד לטפל בהן.

לנוחיות הפונים קיימים באתר דפי מידע מגוונים העוסקים בתחומי המומחיות הייחודיים של ד"ר גלעד וכן פירוט של הטיפולים המבוצעים על ידו במרפאה ובחדרי ניתוח בבתי החולים עימם הוא עובד.

המרפאה ממוקמת במיקום מרכזי בירושלים, מתוכננת, מעוצבת ובנויה לנוחיות החולים באופן המאפשר פרטיות מלאה בחדרי הטיפול. במרפאה מתקבלים בהסדר מבוטחי כללית מושלם, מכבי מגן זהב, מאוחדת עדיף ושיא ושב"ן לאומית (בכפוף לתנאי קופות החולים והביטוחים המשלימים), וכן מתקבלים פונים פרטיים (ביטוח רפואי פרטי או ללא כל ביטוח). ​

הקבלה היא אך ורק בתיאום מראש.

שימו לב: ימי ומועדי המרפאות עלולים להשתנות בהתראה קצרה (לחולים רשומים תימסר על כך הודעה בעוד מועד ויתואם תור חדש).

לבקשת תור ניתן לפנות במספר אופנים כמפורט כאן...

ד"ר לי-און גלעד יליד חיפה 1960, נשוי ואב לארבעה.

בוגר הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה, בעל תואר ד"ר ברפואה וביוכימיה.

התמחה ברפואת עור במחלקת עור של ביה"ח הדסה ובשנת 2004 השתלם בניתוחי MOHS בסן דיאגו קליפורניה.

לשעבר מנהל יחידה לדרמטוכירורגיה וניתוחי MOHS ומנהל המרכז הארצי למחלת הנסן במחלקת עור של ביה"ח הדסה.
מנהל מרפאה לדרמטוכירורגיה וניתוחי מוס, המרכז הרפואי שערי צדק.

יועץ מוכר לביטוחים המשלימים של כל קופות החולים וחברות הביטוח.

טלפון:  02-5633033     |     פקס:  02-5633033     |     דוא"ל:  5633033f@gmail.com     |     כתובת:  עמק רפאים 43ב', קומה ראשונה

אודות

מידע נוסף

המרפאה